River East Collegiate JV Boys Invitational
Sport
Volleyball
Gender
Boys
Dates
Nov 3–4, 2023
School Year
2023/2024
Host School
Convener(s)
Zack Diboll, Bryce Edwards
Contact Name
zack diboll
Contact Email
Contact Phone
Round-Robin
Pool 1 | River East Kodiaks | Vincent Massey (Wpg) Trojans | Glenlawn Lions | Gabrielle-Roy Les Roys | W-L | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
River East Kodiaks | 25-17, 25-19 | 25-22, 23-25 | 22-25, 23-25 | 3-3 | 2 | |
Vincent Massey (Wpg) Trojans | 17-25, 19-25 | 19-25, 25-21 | 15-25, 15-25 | 1-5 | 4 | |
Glenlawn Lions | 22-25, 25-23 | 25-19, 21-25 | 21-25, 25-9 | 3-3 | 3 | |
Gabrielle-Roy Les Roys | 25-22, 25-23 | 25-15, 25-15 | 25-21, 9-25 | 5-1 | 1 |
Pool 2 | Linden Christian Wings | Steinbach Regional Sabres | Transcona Titans | Mennonite Brethren Hawks MBCI JV Boys | W-L | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Linden Christian Wings | 15-25, 20-25 | 25-13, 25-20 | 20-25, 18-25 | 2-4 | 3 | |
Steinbach Regional Sabres | 25-15, 25-20 | 25-11, 25-10 | 25-20, 25-23 | 6-0 | 1 | |
Transcona Titans | 13-25, 20-25 | 11-25, 10-25 | 13-25, 17-25 | 0-6 | 4 | |
Mennonite Brethren Hawks MBCI JV Boys | 25-20, 25-18 | 20-25, 23-25 | 25-13, 25-17 | 4-2 | 2 |
Pool 3 | Daniel McIntyre Maroons | Lord Selkirk Royals | Fort Richmond Centurions | Dakota Lancers | W-L | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Daniel McIntyre Maroons | 25-21, 22-25 | 25-10, 25-12 | 25-20, 27-25 | 5-1 | 1 | |
Lord Selkirk Royals | 21-25, 25-22 | 25-15, 25-14 | 25-22, 19-25 | 4-2 | 2 | |
Fort Richmond Centurions | 10-25, 12-25 | 15-25, 14-25 | 13-25, 12-25 | 0-6 | 4 | |
Dakota Lancers | 20-25, 25-27 | 22-25, 25-19 | 25-13, 25-12 | 3-3 | 3 |
Pool 4 | Miles Macdonell Buckeyes | Garden City Gophers | St. Paul's (Wpg) Crusaders | Jeanne-Sauve Olympiens | W-L | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Miles Macdonell Buckeyes | 18-25, 21-25 | 20-25, 20-25 | 22-25, 25-22 | 1-5 | 4 | |
Garden City Gophers | 25-18, 25-21 | 23-25, 25-20 | 25-20, 23-25 | 4-2 | 1 | |
St. Paul's (Wpg) Crusaders | 25-20, 25-20 | 25-23, 20-25 | 25-15, 16-25 | 4-2 | 2 | |
Jeanne-Sauve Olympiens | 25-22, 22-25 | 20-25, 25-23 | 15-25, 25-16 | 3-3 | 3 |
Bracket
Miles Macdonell Buckeyes AAAA Junior Varsity Boys VolleyballGarden City Gophers AAAA Junior Varsity Boys VolleyballDaniel McIntyre Maroons AAAA Junior Varsity Boys VolleyballRiver East Kodiaks AAAA Junior Varsity Boys VolleyballLinden Christian Wings AAA Junior Varsity Boys VolleyballVincent Massey (Wpg) Trojans AAAA Junior Varsity Boys VolleyballLord Selkirk Royals AAAA Junior Varsity Boys VolleyballFort Richmond Centurions AAAA Junior Varsity Boys VolleyballSteinbach Regional Sabres AAAA Junior Varsity Boys VolleyballSt. Paul's (Wpg) Crusaders AAAA Junior Varsity Boys VolleyballDakota Lancers AAAA Junior Varsity Boys VolleyballGlenlawn Lions AAAA Junior Varsity Boys VolleyballJeanne-Sauve Olympiens AAAA Junior Varsity Boys VolleyballTranscona Titans AAAA Junior Varsity Boys VolleyballGabrielle-Roy Les Roys AA Junior Varsity Boys VolleyballMennonite Brethren Hawks MBCI JV Boys AAA Junior Varsity Boys Volleyball
Games
Date & Time | Visiting | Home | Result | Venue | Gender | Type | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nov 4, 2023 5:00pm | Daniel McIntyre Maroons | vs | St. Paul's (Wpg) Crusaders | 23-25, 17-25 | JV Boys | Bracket | |||
Nov 4, 2023 5:00pm | Lord Selkirk Royals | vs | Garden City Gophers | 17-25, 26-28 | JV Boys | Bracket | |||
Nov 4, 2023 5:00pm | Gabrielle-Roy Les Roys | vs | St. Paul's (Wpg) Crusaders | 25-16, 24-26, 15-6 | JV Boys | Bracket | |||
Nov 4, 2023 5:00pm | River East Kodiaks | vs | Garden City Gophers | 23-25, 15-25 | JV Boys | Bracket | |||
Nov 4, 2023 5:00pm | Gabrielle-Roy Les Roys | vs | Garden City Gophers | 25-22, 25-20 | JV Boys | Bracket | |||
Nov 4, 2023 5:00pm | Mennonite Brethren Hawks | vs | Daniel McIntyre Maroons | 25-21, 25-21 | JV Boys | Bracket | |||
Nov 4, 2023 5:00pm | Steinbach Regional Sabres | vs | Lord Selkirk Royals | 25-19, 20-25, 15-12 | JV Boys | Bracket | |||
Nov 4, 2023 5:00pm | Mennonite Brethren Hawks | vs | Steinbach Regional Sabres | 32-30, 25-27, 14-16 | JV Boys | Bracket | |||
Nov 4, 2023 5:00pm | Fort Richmond Centurions | vs | Jeanne-Sauve Olympiens | 18-25, 17-25 | JV Boys | Bracket | |||
Nov 4, 2023 5:00pm | Glenlawn Lions | vs | Dakota Lancers | 26-24, 22-25, 15-7 | JV Boys | Bracket | |||
Nov 4, 2023 5:00pm | Linden Christian Wings | vs | Jeanne-Sauve Olympiens | 25-15, 14-25, 15-10 | JV Boys | Bracket | |||
Nov 4, 2023 5:00pm | Glenlawn Lions | vs | Linden Christian Wings | 25-20, 25-21 | JV Boys | Bracket | |||
Nov 4, 2023 5:00pm | Transcona Titans | vs | Miles Macdonell Buckeyes | 21-25, 14-25 | JV Boys | Bracket | |||
Nov 4, 2023 5:00pm | Vincent Massey (Wpg) Trojans | vs | Fort Richmond Centurions | 23-25, 25-12, 15-10 | JV Boys | Bracket | |||
Nov 4, 2023 5:00pm | Miles Macdonell Buckeyes | vs | Vincent Massey (Wpg) Trojans | 17-25, 19-25 | JV Boys | Bracket | |||
Nov 4, 2023 5:00pm | River East Kodiaks | vs | St. Paul's (Wpg) Crusaders | 25-15, 25-19 | JV Boys | Bracket | |||
Nov 4, 2023 11:00am | River East Kodiaks | vs | Steinbach Regional Sabres | 26-24, 16-25, 15-13 | JV Boys | Bracket | |||
Nov 4, 2023 10:00am | Gabrielle-Roy Les Roys | vs | Mennonite Brethren Hawks | 25-20, 25-23 | JV Boys | Bracket | |||
Nov 4, 2023 9:00am | Dakota Lancers | vs | Miles Macdonell Buckeyes | 25-14, 25-16 | JV Boys | Bracket | |||
Nov 4, 2023 9:00am | Glenlawn Lions | vs | Transcona Titans | 25-15, 25-19 | JV Boys | Bracket | |||
Nov 4, 2023 9:00am | Linden Christian Wings | vs | Vincent Massey (Wpg) Trojans | 27-25, 25-20 | JV Boys | Bracket | |||
Nov 3, 2023 5:00pm | River East Kodiaks | vs | Glenlawn Lions | 25-22, 23-25 | JV Boys | Round Robin 1 | |||
Nov 3, 2023 5:00pm | River East Kodiaks | vs | Gabrielle-Roy Les Roys | 22-25, 23-25 | JV Boys | Round Robin 1 | |||
Nov 3, 2023 5:00pm | Vincent Massey (Wpg) Trojans | vs | Glenlawn Lions | 19-25, 25-21 | JV Boys | Round Robin 1 | |||
Nov 3, 2023 5:00pm | Vincent Massey (Wpg) Trojans | vs | Gabrielle-Roy Les Roys | 15-25, 15-25 | JV Boys | Round Robin 1 | |||
Nov 3, 2023 5:00pm | Glenlawn Lions | vs | Gabrielle-Roy Les Roys | 21-25, 25-9 | JV Boys | Round Robin 1 | |||
Nov 3, 2023 5:00pm | Linden Christian Wings | vs | Steinbach Regional Sabres | 15-25, 20-25 | JV Boys | Round Robin 1 | |||
Nov 3, 2023 5:00pm | Linden Christian Wings | vs | Transcona Titans | 25-13, 25-20 | JV Boys | Round Robin 1 | |||
Nov 3, 2023 5:00pm | Linden Christian Wings | vs | Mennonite Brethren Hawks | 20-25, 18-25 | JV Boys | Round Robin 1 | |||
Nov 3, 2023 5:00pm | Steinbach Regional Sabres | vs | Transcona Titans | 25-11, 25-10 | JV Boys | Round Robin 1 | |||
Nov 3, 2023 5:00pm | Steinbach Regional Sabres | vs | Mennonite Brethren Hawks | 25-20, 25-23 | JV Boys | Round Robin 1 | |||
Nov 3, 2023 5:00pm | Transcona Titans | vs | Mennonite Brethren Hawks | 13-25, 17-25 | JV Boys | Round Robin 1 | |||
Nov 3, 2023 5:00pm | River East Kodiaks | vs | Vincent Massey (Wpg) Trojans | 25-17, 25-19 | JV Boys | Round Robin 1 | |||
Nov 3, 2023 5:00pm | Daniel McIntyre Maroons | vs | Fort Richmond Centurions | 25-10, 25-12 | JV Boys | Round Robin 1 | |||
Nov 3, 2023 5:00pm | Daniel McIntyre Maroons | vs | Dakota Lancers | 25-20, 27-25 | JV Boys | Round Robin 1 | |||
Nov 3, 2023 5:00pm | Lord Selkirk Royals | vs | Fort Richmond Centurions | 25-15, 25-14 | JV Boys | Round Robin 1 | |||
Nov 3, 2023 5:00pm | Lord Selkirk Royals | vs | Dakota Lancers | 25-22, 19-25 | JV Boys | Round Robin 1 | |||
Nov 3, 2023 5:00pm | Fort Richmond Centurions | vs | Dakota Lancers | 13-25, 12-25 | JV Boys | Round Robin 1 | |||
Nov 3, 2023 5:00pm | Miles Macdonell Buckeyes | vs | Garden City Gophers | 18-25, 21-25 | JV Boys | Round Robin 1 | |||
Nov 3, 2023 5:00pm | Miles Macdonell Buckeyes | vs | St. Paul's (Wpg) Crusaders | 20-25, 20-25 | JV Boys | Round Robin 1 | |||
Nov 3, 2023 5:00pm | Miles Macdonell Buckeyes | vs | Jeanne-Sauve Olympiens | 22-25, 25-22 | JV Boys | Round Robin 1 | |||
Nov 3, 2023 5:00pm | Garden City Gophers | vs | St. Paul's (Wpg) Crusaders | 23-25, 25-20 | JV Boys | Round Robin 1 | |||
Nov 3, 2023 5:00pm | Garden City Gophers | vs | Jeanne-Sauve Olympiens | 25-20, 23-25 | JV Boys | Round Robin 1 | |||
Nov 3, 2023 5:00pm | St. Paul's (Wpg) Crusaders | vs | Jeanne-Sauve Olympiens | 25-15, 16-25 | JV Boys | Round Robin 1 | |||
Nov 3, 2023 5:00pm | Daniel McIntyre Maroons | vs | Lord Selkirk Royals | 25-21, 22-25 | JV Boys | Round Robin 1 |