Minnedosa Varsity Girls Volleyball Tournament
Sport
Volleyball
Gender
Girls
Dates
Oct 27–28, 2023
School Year
2023/2024
Host School
Convener(s)
Tyler Jacobson
Contact Name
Art Dornn
Contact Email
Contact Phone
Round-Robin
Pool 1 | Ste. Rose Celtics | Boissevain Broncos | Erickson Eagles | Shoal Lake School Sharks | Minnedosa Chancellors | Wawanesa Warriors | W-L | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ste. Rose Celtics | 16-25, 25-19 | 25-17, 25-9 | 25-12, 25-11 | 27-25, 26-24 | 25-10, 25-15 | 9-1 | 1 | |
Boissevain Broncos | 25-16, 19-25 | 23-25, 25-15 | 25-14, 25-6 | 23-25, 25-16 | 19-25, 11-25 | 5-5 | 3 | |
Erickson Eagles | 17-25, 9-25 | 25-23, 15-25 | 25-18, 25-19 | 18-25, 12-25 | 12-25, 13-25 | 3-7 | 5 | |
Shoal Lake School Sharks | 12-25, 11-25 | 14-25, 6-25 | 18-25, 19-25 | 17-25, 13-25 | 10-25, 19-25 | 0-10 | 6 | |
Minnedosa Chancellors | 25-27, 24-26 | 25-23, 16-25 | 25-18, 25-12 | 25-17, 25-13 | 15-25, 21-25 | 5-5 | 4 | |
Wawanesa Warriors | 10-25, 15-25 | 25-19, 25-11 | 25-12, 25-13 | 25-10, 25-19 | 25-15, 25-21 | 8-2 | 2 |
Pool 2 | Treherne Tigers | Melita Marauders | MacGregor Mustangs | Rossburn Raiders | Pilot Mound Pilots | Strathclair Skyhawks | W-L | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Treherne Tigers | 23-25, 25-16 | 25-18, 13-25 | 23-25, 27-25 | 25-17, 25-22 | 25-15, 25-11 | 7-3 | 3 | |
Melita Marauders | 25-23, 16-25 | 25-15, 25-23 | 25-23, 25-22 | 23-25, 25-17 | 25-9, 25-10 | 8-2 | 1 | |
MacGregor Mustangs | 18-25, 25-13 | 15-25, 23-25 | 25-17, 25-13 | 25-10, 27-25 | 25-13, 25-13 | 7-3 | 2 | |
Rossburn Raiders | 25-23, 25-27 | 23-25, 22-25 | 17-25, 13-25 | 25-19, 25-16 | 25-21, 25-8 | 5-5 | 4 | |
Pilot Mound Pilots | 17-25, 22-25 | 25-23, 17-25 | 10-25, 25-27 | 19-25, 16-25 | 25-12, 25-19 | 3-7 | 5 | |
Strathclair Skyhawks | 15-25, 11-25 | 9-25, 10-25 | 13-25, 13-25 | 21-25, 8-25 | 12-25, 19-25 | 0-10 | 6 |
Bracket
Treherne Tigers A Varsity Girls VolleyballSte. Rose Celtics A Varsity Girls VolleyballMelita Marauders A Varsity Girls VolleyballBoissevain Broncos AA Varsity Girls VolleyballErickson Eagles AA Varsity Girls VolleyballShoal Lake School Sharks A Varsity Girls VolleyballMacGregor Mustangs AA Varsity Girls VolleyballRossburn Raiders A Varsity Girls VolleyballPilot Mound Pilots AA Varsity Girls VolleyballMinnedosa Chancellors AA Varsity Girls VolleyballWawanesa Warriors A Varsity Girls VolleyballStrathclair Skyhawks A Varsity Girls Volleyball
Games
Date & Time | Visiting | Home | Result | Venue | Gender | Type | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Oct 28, 2023 5:00pm | Boissevain Broncos | vs | Melita Marauders | 25-16, 25-16 | V Girls | Bracket | |||
Oct 28, 2023 5:00pm | Ste. Rose Celtics | vs | Wawanesa Warriors | 20-25, 23-25 | V Girls | Bracket | |||
Oct 28, 2023 5:00pm | Melita Marauders | vs | Wawanesa Warriors | 15-25, 10-25 | V Girls | Bracket | |||
Oct 28, 2023 5:00pm | Ste. Rose Celtics | vs | Boissevain Broncos | 25-22, 25-17 | V Girls | Bracket | |||
Oct 28, 2023 5:00pm | Treherne Tigers | vs | Wawanesa Warriors | 15-25, 26-24, 6-15 | MCI | V Girls | Bracket | ||
Oct 28, 2023 5:00pm | Minnedosa Chancellors | vs | Melita Marauders | 15-25, 20-25 | Tanners | V Girls | Bracket | ||
Oct 28, 2023 5:00pm | Treherne Tigers | vs | Shoal Lake School Sharks | 25-12, 25-12 | MCI | V Girls | Bracket | ||
Oct 28, 2023 5:00pm | Boissevain Broncos | vs | MacGregor Mustangs | 25-7, 25-16 | MCI | V Girls | Bracket | ||
Oct 28, 2023 5:00pm | Erickson Eagles | vs | Ste. Rose Celtics | 15-25, 5-25 | Tanners | V Girls | Bracket | ||
Oct 28, 2023 5:00pm | Minnedosa Chancellors | vs | Pilot Mound Pilots | 25-10, 25-3 | Tanners | V Girls | Bracket | ||
Oct 28, 2023 5:00pm | Boissevain Broncos | vs | Strathclair Skyhawks | 25-8, 25-11 | MCI | V Girls | Bracket | ||
Oct 28, 2023 5:00pm | Rossburn Raiders | vs | Erickson Eagles | 21-25, 25-22, 13-15 | V Girls | Bracket | |||
Oct 28, 2023 10:40am | Melita Marauders | vs | Strathclair Skyhawks | 25-9, 25-10 | MCI | V Girls | Round Robin 1 | ||
Oct 28, 2023 10:40am | Treherne Tigers | vs | Pilot Mound Pilots | 25-17, 25-22 | Tanners | V Girls | Round Robin 1 | ||
Oct 28, 2023 9:50am | Ste. Rose Celtics | vs | Boissevain Broncos | 16-25, 25-19 | MCI | V Girls | Round Robin 1 | ||
Oct 28, 2023 9:50am | MacGregor Mustangs | vs | Rossburn Raiders | 25-17, 25-13 | Tanners | V Girls | Round Robin 1 | ||
Oct 28, 2023 9:00am | Erickson Eagles | vs | Wawanesa Warriors | 12-25, 13-25 | MCI | V Girls | Round Robin 1 | ||
Oct 28, 2023 9:00am | Shoal Lake School Sharks | vs | Minnedosa Chancellors | 17-25, 13-25 | Tanners | V Girls | Round Robin 1 | ||
Oct 27, 2023 7:30pm | Melita Marauders | vs | Rossburn Raiders | 25-23, 25-22 | Tanners | V Girls | Round Robin 1 | ||
Oct 27, 2023 7:30pm | Treherne Tigers | vs | MacGregor Mustangs | 25-18, 13-25 | MCI | V Girls | Round Robin 1 | ||
Oct 27, 2023 6:40pm | Melita Marauders | vs | Pilot Mound Pilots | 23-25, 25-17 | Tanners | V Girls | Round Robin 1 | ||
Oct 27, 2023 6:40pm | Treherne Tigers | vs | Strathclair Skyhawks | 25-15, 25-11 | MCI | V Girls | Round Robin 1 | ||
Oct 27, 2023 5:50pm | Rossburn Raiders | vs | Strathclair Skyhawks | 25-21, 25-8 | MCI | V Girls | Round Robin 1 | ||
Oct 27, 2023 5:50pm | MacGregor Mustangs | vs | Pilot Mound Pilots | 25-10, 27-25 | Tanners | V Girls | Round Robin 1 | ||
Oct 27, 2023 5:00pm | Ste. Rose Celtics | vs | Minnedosa Chancellors | 27-25, 26-24 | Tanners | V Girls | Round Robin 1 | ||
Oct 27, 2023 5:00pm | Treherne Tigers | vs | Melita Marauders | 23-25, 25-16 | MCI | V Girls | Round Robin 1 | ||
Oct 27, 2023 4:20pm | Boissevain Broncos | vs | Wawanesa Warriors | 19-25, 11-25 | Tanners | V Girls | Round Robin 1 | ||
Oct 27, 2023 4:10pm | Pilot Mound Pilots | vs | Strathclair Skyhawks | 25-12, 25-19 | MCI | V Girls | Round Robin 1 | ||
Oct 27, 2023 3:20pm | Treherne Tigers | vs | Rossburn Raiders | 23-25, 27-25 | Tanners | V Girls | Round Robin 1 | ||
Oct 27, 2023 3:20pm | Melita Marauders | vs | MacGregor Mustangs | 25-15, 25-23 | MCI | V Girls | Round Robin 1 | ||
Oct 27, 2023 2:30pm | Shoal Lake School Sharks | vs | Wawanesa Warriors | 10-25, 19-25 | MCI | V Girls | Round Robin 1 | ||
Oct 27, 2023 2:30pm | Ste. Rose Celtics | vs | Erickson Eagles | 25-17, 25-9 | Tanners | V Girls | Round Robin 1 | ||
Oct 27, 2023 1:40pm | MacGregor Mustangs | vs | Strathclair Skyhawks | 25-13, 25-13 | Tanners | V Girls | Round Robin 1 | ||
Oct 27, 2023 1:40pm | Rossburn Raiders | vs | Pilot Mound Pilots | 25-19, 25-16 | MCI | V Girls | Round Robin 1 | ||
Oct 27, 2023 12:50pm | Boissevain Broncos | vs | Minnedosa Chancellors | 23-25, 25-16 | MCI | V Girls | Round Robin 1 | ||
Oct 27, 2023 12:50pm | Ste. Rose Celtics | vs | Shoal Lake School Sharks | 25-12, 25-11 | Tanners | V Girls | Round Robin 1 | ||
Oct 27, 2023 12:00pm | Boissevain Broncos | vs | Erickson Eagles | 23-25, 25-15 | MCI | V Girls | Round Robin 1 | ||
Oct 27, 2023 12:00pm | Ste. Rose Celtics | vs | Wawanesa Warriors | 25-10, 25-15 | Tanners | V Girls | Round Robin 1 | ||
Oct 27, 2023 11:10am | Minnedosa Chancellors | vs | Wawanesa Warriors | 15-25, 21-25 | Tanners | V Girls | Round Robin 1 | ||
Oct 27, 2023 11:10am | Erickson Eagles | vs | Shoal Lake School Sharks | 25-18, 25-19 | MCI | V Girls | Round Robin 1 | ||
Oct 27, 2023 10:20am | Boissevain Broncos | vs | Shoal Lake School Sharks | 25-14, 25-6 | MCI | V Girls | Round Robin 1 | ||
Oct 27, 2023 9:30am | Erickson Eagles | vs | Minnedosa Chancellors | 18-25, 12-25 | MCI | V Girls | Round Robin 1 |