Men's St. Vital Invitational
Sport
Volleyball
Gender
Boys
Dates
Nov 2–4, 2023
School Year
2023/2024
Host School
Convener(s)
Kris Funk
Contact Name
Kris Funk
Contact Email
Welcome
All StarsÂ
Matt Brown - River EastÂ
Connor Rewniak - St Paul’s
Nico Nadeau - Glenlawn
Augustine Okose - Glenlawn
Mitchell Strilchuk - Massey
Owen Weekes - Massey
MVP - Keon Torz - Massey
Round-Robin
Pool 1 | River East Kodiaks | Vincent Massey (Wpg) Trojans | Dakota Lancers | Glenlawn Lions | W-L | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
River East Kodiaks | 26-24, 22-25 | 21-25, 20-25 | 16-25, 19-25 | 1-5 | 4 | |
Vincent Massey (Wpg) Trojans | 24-26, 25-22 | 25-18, 23-25 | 25-16, 23-25 | 3-3 | 2 | |
Dakota Lancers | 25-21, 25-20 | 18-25, 25-23 | 16-25, 23-25 | 3-3 | 3 | |
Glenlawn Lions | 25-16, 25-19 | 16-25, 25-23 | 25-16, 25-23 | 5-1 | 1 |
Pool 2 | Miles Macdonell Buckeyes | Steinbach Regional Sabres | St. Paul's (Wpg) Crusaders | Oak Park Raiders | W-L | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Miles Macdonell Buckeyes | 23-25, 13-25 | 26-24, 25-17 | 25-18, 25-22 | 4-2 | 1 | |
Steinbach Regional Sabres | 25-23, 25-13 | 18-25, 17-25 | 25-19, 20-25 | 3-3 | 3 | |
St. Paul's (Wpg) Crusaders | 24-26, 17-25 | 25-18, 25-17 | 25-19, 25-20 | 4-2 | 2 | |
Oak Park Raiders | 18-25, 22-25 | 19-25, 25-20 | 19-25, 20-25 | 1-5 | 4 |
Pool 3 | Daniel McIntyre Maroons | Lord Selkirk Royals | Mennonite Brethren Hawks MBCI Varsity Boys | Transcona Titans | W-L | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Daniel McIntyre Maroons | 25-16, 25-20 | 25-22, 25-19 | 25-17, 25-23 | 6-0 | 1 | |
Lord Selkirk Royals | 16-25, 20-25 | 25-27, 25-19 | 21-25, 25-18 | 2-4 | 3 | |
Mennonite Brethren Hawks MBCI Varsity Boys | 22-25, 19-25 | 27-25, 19-25 | 25-12, 25-21 | 3-3 | 2 | |
Transcona Titans | 17-25, 23-25 | 25-21, 18-25 | 12-25, 21-25 | 1-5 | 4 |
Pool 4 | Garden City Gophers | Northlands Parkway Nighthawks | J.H. Bruns Broncos | Jeanne-Sauve Olympiens | W-L | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Garden City Gophers | 23-25, 17-25 | 25-14, 25-22 | 25-15, 25-22 | 4-2 | 2 | |
Northlands Parkway Nighthawks | 25-23, 25-17 | 25-12, 25-14 | 25-19, 25-18 | 6-0 | 1 | |
J.H. Bruns Broncos | 14-25, 22-25 | 12-25, 14-25 | 23-25, 15-25 | 0-6 | 4 | |
Jeanne-Sauve Olympiens | 15-25, 22-25 | 19-25, 18-25 | 25-23, 25-15 | 2-4 | 3 |
Bracket
Miles Macdonell Buckeyes AAAA Varsity Boys VolleyballGarden City Gophers AAAA Varsity Boys VolleyballDaniel McIntyre Maroons AAAA Varsity Boys VolleyballNorthlands Parkway Nighthawks AAA Varsity Boys VolleyballRiver East Kodiaks AAAA Varsity Boys VolleyballVincent Massey (Wpg) Trojans AAAA Varsity Boys VolleyballLord Selkirk Royals AAAA Varsity Boys VolleyballJ.H. Bruns Broncos AAAA Varsity Boys VolleyballSteinbach Regional Sabres AAAA Varsity Boys VolleyballSt. Paul's (Wpg) Crusaders AAAA Varsity Boys VolleyballDakota Lancers AAAA Varsity Boys VolleyballMennonite Brethren Hawks MBCI Varsity Boys AAA Varsity Boys VolleyballGlenlawn Lions AAAA Varsity Boys VolleyballJeanne-Sauve Olympiens AAAA Varsity Boys VolleyballOak Park Raiders AAAA Varsity Boys VolleyballTranscona Titans AAAA Varsity Boys Volleyball
Games
Date & Time | Visiting | Home | Result | Venue | Gender | Type | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nov 4, 2023 5:00pm | Glenlawn Lions | vs | River East Kodiaks | 18-25, 25-23, 23-25, 25-22, 15-7 | GCI | V Boys | Bracket | ||
Nov 4, 2023 5:00pm | St. Paul's (Wpg) Crusaders | vs | Vincent Massey (Wpg) Trojans | 26-24, 22-25, 16-25, 26-24, 7-15 | DCI | V Boys | Bracket | ||
Nov 4, 2023 5:00pm | Glenlawn Lions | vs | Vincent Massey (Wpg) Trojans | 18-25, 20-25, 25-19, 14-25 | Dci | V Boys | Bracket | ||
Nov 4, 2023 5:00pm | River East Kodiaks | vs | St. Paul's (Wpg) Crusaders | 25-19, 25-17, 25-20 | DCI | V Boys | Bracket | ||
Nov 4, 2023 5:00pm | Miles Macdonell Buckeyes | vs | Oak Park Raiders | 25-20, 10-25, 25-9 | DCI | V Boys | Bracket | ||
Nov 4, 2023 5:00pm | Dakota Lancers | vs | Mennonite Brethren Hawks | 25-12, 25-22, 25-19 | GCI | V Boys | Bracket | ||
Nov 4, 2023 5:00pm | Miles Macdonell Buckeyes | vs | Dakota Lancers | 23-25, 16-25, 13-25 | GCI | V Boys | Bracket | ||
Nov 4, 2023 5:00pm | Oak Park Raiders | vs | Mennonite Brethren Hawks | 10-25, 15-25, 19-25 | JHB | V Boys | Bracket | ||
Nov 4, 2023 5:00pm | Steinbach Regional Sabres | vs | Garden City Gophers | 25-9, 29-27 | CJS | V Boys | Bracket | ||
Nov 4, 2023 5:00pm | Northlands Parkway Nighthawks | vs | Lord Selkirk Royals | 25-19, 21-25, 10-15 | JHB | V Boys | Bracket | ||
Nov 4, 2023 5:00pm | Transcona Titans | vs | Steinbach Regional Sabres | 13-25, 23-25 | CJS | V Boys | Bracket | ||
Nov 4, 2023 5:00pm | Garden City Gophers | vs | Daniel McIntyre Maroons | 17-25, 21-25 | CJS | V Boys | Bracket | ||
Nov 3, 2023 5:00pm | Oak Park Raiders | vs | Daniel McIntyre Maroons | 25-15, 25-21 | CJS | V Boys | Bracket | ||
Nov 3, 2023 5:00pm | Miles Macdonell Buckeyes | vs | Transcona Titans | 27-25, 25-19 | JHB | V Boys | Bracket | ||
Nov 3, 2023 5:00pm | River East Kodiaks | vs | Northlands Parkway Nighthawks | 25-15, 25-23 | DCI | V Boys | Bracket | ||
Nov 3, 2023 5:00pm | St. Paul's (Wpg) Crusaders | vs | Lord Selkirk Royals | 25-16, 25-18 | JHB | V Boys | Bracket | ||
Nov 3, 2023 5:00pm | Dakota Lancers | vs | Garden City Gophers | 25-22, 19-25, 15-13 | GCI | V Boys | Bracket | ||
Nov 3, 2023 5:00pm | Steinbach Regional Sabres | vs | Mennonite Brethren Hawks | 22-25, 25-20, 10-15 | CJS | V Boys | Bracket | ||
Nov 3, 2023 5:00pm | Vincent Massey (Wpg) Trojans | vs | Jeanne-Sauve Olympiens | 25-15, 25-15 | CJS | V Boys | Bracket | ||
Nov 3, 2023 5:00pm | Mennonite Brethren Hawks | vs | Vincent Massey (Wpg) Trojans | 21-25, 20-25 | DCI | V Boys | Bracket | ||
Nov 3, 2023 5:00pm | St. Paul's (Wpg) Crusaders | vs | Dakota Lancers | 25-22, 23-25, 19-17 | Gci | V Boys | Bracket | ||
Nov 3, 2023 5:00pm | Glenlawn Lions | vs | Oak Park Raiders | 25-16, 25-20 | GCI | V Boys | Bracket | ||
Nov 3, 2023 5:00pm | Glenlawn Lions | vs | J.H. Bruns Broncos | 25-18, 24-26, 15-6 | JHB | V Boys | Bracket | ||
Nov 3, 2023 5:00pm | Jeanne-Sauve Olympiens | vs | Lord Selkirk Royals | 13-25, 11-25 | JHB | V Boys | Bracket | ||
Nov 3, 2023 5:00pm | J.H. Bruns Broncos | vs | Northlands Parkway Nighthawks | 12-25, 13-25 | JHB | V Boys | Bracket | ||
Nov 3, 2023 5:00pm | Daniel McIntyre Maroons | vs | Transcona Titans | 25-20, 21-25, 18-20 | CJS | V Boys | Bracket | ||
Nov 3, 2023 5:00pm | Garden City Gophers | vs | Lord Selkirk Royals | 25-23, 25-17 | JHB | V Boys | Bracket | ||
Nov 3, 2023 5:00pm | J.H. Bruns Broncos | vs | Daniel McIntyre Maroons | 17-25, 19-25 | CJS | V Boys | Bracket | ||
Nov 3, 2023 5:00pm | Transcona Titans | vs | Northlands Parkway Nighthawks | 28-26, 25-16 | JHB | V Boys | Bracket | ||
Nov 3, 2023 5:00pm | Jeanne-Sauve Olympiens | vs | Steinbach Regional Sabres | 16-25, 10-25 | CJS | V Boys | Bracket | ||
Nov 3, 2023 5:00pm | Miles Macdonell Buckeyes | vs | River East Kodiaks | 32-34, 22-25 | DCI | V Boys | Bracket | ||
Nov 2, 2023 5:00pm | River East Kodiaks | vs | Dakota Lancers | 21-25, 20-25 | DACI | V Boys | Round Robin 1 | ||
Nov 2, 2023 5:00pm | River East Kodiaks | vs | Glenlawn Lions | 16-25, 19-25 | DCI | V Boys | Round Robin 1 | ||
Nov 2, 2023 5:00pm | Vincent Massey (Wpg) Trojans | vs | Dakota Lancers | 25-18, 23-25 | Dci | V Boys | Round Robin 1 | ||
Nov 2, 2023 5:00pm | Vincent Massey (Wpg) Trojans | vs | Glenlawn Lions | 25-16, 23-25 | DCI | V Boys | Round Robin 1 | ||
Nov 2, 2023 5:00pm | Dakota Lancers | vs | Glenlawn Lions | 16-25, 23-25 | DCI | V Boys | Round Robin 1 | ||
Nov 2, 2023 5:00pm | Miles Macdonell Buckeyes | vs | Steinbach Regional Sabres | 23-25, 13-25 | GCI | V Boys | Round Robin 1 | ||
Nov 2, 2023 5:00pm | Miles Macdonell Buckeyes | vs | St. Paul's (Wpg) Crusaders | 26-24, 25-17 | GCI | V Boys | Round Robin 1 | ||
Nov 2, 2023 5:00pm | Miles Macdonell Buckeyes | vs | Oak Park Raiders | 25-18, 25-22 | GCI | V Boys | Round Robin 1 | ||
Nov 2, 2023 5:00pm | Steinbach Regional Sabres | vs | St. Paul's (Wpg) Crusaders | 18-25, 17-25 | GCI | V Boys | Round Robin 1 | ||
Nov 2, 2023 5:00pm | Steinbach Regional Sabres | vs | Oak Park Raiders | 25-19, 20-25 | GCI | V Boys | Round Robin 1 | ||
Nov 2, 2023 5:00pm | St. Paul's (Wpg) Crusaders | vs | Oak Park Raiders | 25-19, 25-20 | GCI | V Boys | Round Robin 1 | ||
Nov 2, 2023 5:00pm | River East Kodiaks | vs | Vincent Massey (Wpg) Trojans | 26-24, 22-25 | DCI | V Boys | Round Robin 1 | ||
Nov 2, 2023 5:00pm | Daniel McIntyre Maroons | vs | Mennonite Brethren Hawks | 25-22, 25-19 | CJS | V Boys | Round Robin 1 | ||
Nov 2, 2023 5:00pm | Daniel McIntyre Maroons | vs | Transcona Titans | 25-17, 25-23 | JHB | V Boys | Round Robin 1 | ||
Nov 2, 2023 5:00pm | Lord Selkirk Royals | vs | Mennonite Brethren Hawks | 25-27, 25-19 | JHB | V Boys | Round Robin 1 | ||
Nov 2, 2023 5:00pm | Lord Selkirk Royals | vs | Transcona Titans | 21-25, 25-18 | JHB | V Boys | Round Robin 1 | ||
Nov 2, 2023 5:00pm | Mennonite Brethren Hawks | vs | Transcona Titans | 25-12, 25-21 | JHB | V Boys | Round Robin 1 | ||
Nov 2, 2023 5:00pm | Garden City Gophers | vs | Northlands Parkway Nighthawks | 23-25, 17-25 | CJS | V Boys | Round Robin 1 | ||
Nov 2, 2023 5:00pm | Garden City Gophers | vs | J.H. Bruns Broncos | 25-14, 25-22 | JHB | V Boys | Round Robin 1 | ||
Nov 2, 2023 5:00pm | Garden City Gophers | vs | Jeanne-Sauve Olympiens | 25-15, 25-22 | CJS | V Boys | Round Robin 1 | ||
Nov 2, 2023 5:00pm | Northlands Parkway Nighthawks | vs | J.H. Bruns Broncos | 25-12, 25-14 | CJS | V Boys | Round Robin 1 | ||
Nov 2, 2023 5:00pm | Northlands Parkway Nighthawks | vs | Jeanne-Sauve Olympiens | 25-19, 25-18 | CJS | V Boys | Round Robin 1 | ||
Nov 2, 2023 5:00pm | J.H. Bruns Broncos | vs | Jeanne-Sauve Olympiens | 23-25, 15-25 | CJS | V Boys | Round Robin 1 | ||
Nov 2, 2023 5:00pm | Daniel McIntyre Maroons | vs | Lord Selkirk Royals | 25-16, 25-20 | JHB | V Boys | Round Robin 1 |