MBCI Varsity Boys Volleyball Tournament
Sport
Volleyball
Gender
Boys
Dates
Oct 13–14, 2023
School Year
2023/2024
Host School
Convener(s)
Brian Plett, Ian Livingston
Contact Name
Ian Livingston
Contact Email
Contact Phone
Welcome
- Full playoff results attached.
Final results:
1st= Vincent Massey Wpg
2nd = Dakota Collegiate
3rd = River East Collegiate
4th =St. Paul’s
5th = Glenlawn Collegiate
6th = Steinbach Regional Secondary (SRSS)
7th = Miles Macdonell Collegiate
8th = Selkirk (LSRCSS)
9th = Mennonite Brethren Collegiate Institute
10th = Daniel McIntyre (DMCI)
11th = Linden Christian
12th = Gabrielle-Roy
13th =Transcona CollegiateÂ
14th = Sturgeon Heights
15th = College Jeanne-Sauve
16th = Garden City Collegiate
Round-Robin
Pool 1 | Vincent Massey (Wpg) Trojans | Lord Selkirk Royals | Sturgeon Heights Huskies | Transcona Titans | W-L | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Vincent Massey (Wpg) Trojans | 25-18, 25-20 | 25-12, 25-5 | 25-16, 25-13 | 6-0 | 1 | |
Lord Selkirk Royals | 18-25, 20-25 | 25-14, 25-15 | 26-24, 25-15 | 4-2 | 2 | |
Sturgeon Heights Huskies | 12-25, 5-25 | 14-25, 15-25 | 16-25, 9-25 | 0-6 | 4 | |
Transcona Titans | 16-25, 13-25 | 24-26, 15-25 | 25-16, 25-9 | 2-4 | 3 |
Pool 2 | Miles Macdonell Buckeyes | Daniel McIntyre Maroons | Dakota Lancers | Mennonite Brethren Hawks MBCI Varsity Boys | W-L | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Miles Macdonell Buckeyes | 25-21, 22-25 | 17-25, 16-25 | 26-24, 25-13 | 3-3 | 2 | |
Daniel McIntyre Maroons | 21-25, 25-22 | 24-26, 15-25 | 25-15, 22-25 | 2-4 | 3 | |
Dakota Lancers | 25-17, 25-16 | 26-24, 25-15 | 26-24, 25-15 | 6-0 | 1 | |
Mennonite Brethren Hawks MBCI Varsity Boys | 24-26, 13-25 | 15-25, 25-22 | 24-26, 15-25 | 1-5 | 4 |
Pool 3 | Garden City Gophers | Linden Christian Wings | Steinbach Regional Sabres | Glenlawn Lions | W-L | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Garden City Gophers | 19-25, 25-18 | 22-25, 12-25 | 15-25, 14-25 | 1-5 | 4 | |
Linden Christian Wings | 25-19, 18-25 | 18-25, 16-25 | 16-25, 25-23 | 2-4 | 3 | |
Steinbach Regional Sabres | 25-22, 25-12 | 25-18, 25-16 | 22-25, 25-15 | 5-1 | 1 | |
Glenlawn Lions | 25-15, 25-14 | 25-16, 23-25 | 25-22, 15-25 | 4-2 | 2 |
Pool 4 | River East Kodiaks | St. Paul's (Wpg) Crusaders | Jeanne-Sauve Olympiens | Gabrielle-Roy Les Roys | W-L | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
River East Kodiaks | 25-18, 27-26 | 25-17, 25-18 | 25-16, 20-25 | 5-1 | 1 | |
St. Paul's (Wpg) Crusaders | 18-25, 26-27 | 25-21, 25-23 | 25-17, 25-22 | 4-2 | 2 | |
Jeanne-Sauve Olympiens | 17-25, 18-25 | 21-25, 23-25 | 19-25, 22-25 | 0-6 | 4 | |
Gabrielle-Roy Les Roys | 16-25, 25-20 | 17-25, 22-25 | 25-19, 25-22 | 3-3 | 3 |
Bracket
Miles Macdonell Buckeyes AAAA Varsity Boys VolleyballGarden City Gophers AAAA Varsity Boys VolleyballDaniel McIntyre Maroons AAAA Varsity Boys VolleyballRiver East Kodiaks AAAA Varsity Boys VolleyballLinden Christian Wings AAA Varsity Boys VolleyballVincent Massey (Wpg) Trojans AAAA Varsity Boys VolleyballLord Selkirk Royals AAAA Varsity Boys VolleyballSteinbach Regional Sabres AAAA Varsity Boys VolleyballSt. Paul's (Wpg) Crusaders AAAA Varsity Boys VolleyballDakota Lancers AAAA Varsity Boys VolleyballMennonite Brethren Hawks MBCI Varsity Boys AAA Varsity Boys VolleyballSturgeon Heights Huskies AAAA Varsity Boys VolleyballGlenlawn Lions AAAA Varsity Boys VolleyballJeanne-Sauve Olympiens AAAA Varsity Boys VolleyballGabrielle-Roy Les Roys AA Varsity Boys VolleyballTranscona Titans AAAA Varsity Boys Volleyball
Games
Date & Time | Visiting | Home | Result | Venue | Gender | Type | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Oct 14, 2023 5:00pm | River East Kodiaks | vs | Glenlawn Lions | 25-18, 25-19 | V Boys | Bracket | |||
Oct 14, 2023 5:00pm | Steinbach Regional Sabres | vs | St. Paul's (Wpg) Crusaders | 25-14, 20-25, 11-15 | V Boys | Bracket | |||
Oct 14, 2023 5:00pm | Dakota Lancers | vs | Lord Selkirk Royals | 25-22, 27-26 | V Boys | Bracket | |||
Oct 14, 2023 5:00pm | Miles Macdonell Buckeyes | vs | Lord Selkirk Royals | 25-21, 25-22 | V Boys | Bracket | |||
Oct 14, 2023 5:00pm | River East Kodiaks | vs | St. Paul's (Wpg) Crusaders | 24-26, 25-17, 15-13 | V Boys | Bracket | |||
Oct 14, 2023 5:00pm | Miles Macdonell Buckeyes | vs | Glenlawn Lions | 19-25, 23-25 | V Boys | Bracket | |||
Oct 14, 2023 5:00pm | Vincent Massey (Wpg) Trojans | vs | River East Kodiaks | 26-27, 25-15, 15-12 | V Boys | Bracket | |||
Oct 14, 2023 5:00pm | St. Paul's (Wpg) Crusaders | vs | Dakota Lancers | 25-22, 25-27, 8-15 | V Boys | Bracket | |||
Oct 14, 2023 5:00pm | Steinbach Regional Sabres | vs | Lord Selkirk Royals | 25-23, 25-18 | V Boys | Bracket | |||
Oct 14, 2023 5:00pm | Glenlawn Lions | vs | Steinbach Regional Sabres | 25-20, 25-16 | V Boys | Bracket | |||
Oct 14, 2023 5:00pm | Vincent Massey (Wpg) Trojans | vs | Dakota Lancers | 25-17, 27-25 | V Boys | Bracket | |||
Oct 14, 2023 5:00pm | Vincent Massey (Wpg) Trojans | vs | Miles Macdonell Buckeyes | 25-6, 25-19 | V Boys | Bracket | |||
Oct 14, 2023 5:00pm | Transcona Titans | vs | Mennonite Brethren Hawks | 23-25, 21-25 | V Boys | Bracket | |||
Oct 14, 2023 5:00pm | Gabrielle-Roy Les Roys | vs | Garden City Gophers | 25-23, 25-18 | V Boys | Bracket | |||
Oct 14, 2023 5:00pm | Linden Christian Wings | vs | Jeanne-Sauve Olympiens | 25-18, 25-15 | V Boys | Bracket | |||
Oct 14, 2023 5:00pm | Daniel McIntyre Maroons | vs | Sturgeon Heights Huskies | 25-14, 25-8 | V Boys | Bracket | |||
Oct 14, 2023 5:00pm | Transcona Titans | vs | Garden City Gophers | 25-17, 25-22 | V Boys | Bracket | |||
Oct 14, 2023 5:00pm | Transcona Titans | vs | Sturgeon Heights Huskies | 25-15, 25-13 | V Boys | Bracket | |||
Oct 14, 2023 5:00pm | Linden Christian Wings | vs | Daniel McIntyre Maroons | 8-25, 14-25 | V Boys | Bracket | |||
Oct 14, 2023 5:00pm | Mennonite Brethren Hawks | vs | Gabrielle-Roy Les Roys | 19-25, 25-23, 15-10 | V Boys | Bracket | |||
Oct 14, 2023 5:00pm | Mennonite Brethren Hawks | vs | Daniel McIntyre Maroons | 27-26, 25-20 | V Boys | Bracket | |||
Oct 14, 2023 5:00pm | Gabrielle-Roy Les Roys | vs | Linden Christian Wings | 18-25, 27-26, 11-15 | V Boys | Bracket | |||
Oct 14, 2023 5:00pm | Garden City Gophers | vs | Jeanne-Sauve Olympiens | 25-23, 19-25, 11-15 | V Boys | Bracket | |||
Oct 14, 2023 5:00pm | Jeanne-Sauve Olympiens | vs | Sturgeon Heights Huskies | 20-25, 14-25 | V Boys | Bracket | |||
Oct 13, 2023 5:00pm | Vincent Massey (Wpg) Trojans | vs | Sturgeon Heights Huskies | 25-12, 25-5 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 13, 2023 5:00pm | Vincent Massey (Wpg) Trojans | vs | Transcona Titans | 25-16, 25-13 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 13, 2023 5:00pm | Lord Selkirk Royals | vs | Sturgeon Heights Huskies | 25-14, 25-15 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 13, 2023 5:00pm | Lord Selkirk Royals | vs | Transcona Titans | 26-24, 25-15 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 13, 2023 5:00pm | Sturgeon Heights Huskies | vs | Transcona Titans | 16-25, 9-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 13, 2023 5:00pm | Miles Macdonell Buckeyes | vs | Daniel McIntyre Maroons | 25-21, 22-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 13, 2023 5:00pm | Miles Macdonell Buckeyes | vs | Dakota Lancers | 17-25, 16-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 13, 2023 5:00pm | Miles Macdonell Buckeyes | vs | Mennonite Brethren Hawks | 26-24, 25-13 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 13, 2023 5:00pm | Daniel McIntyre Maroons | vs | Dakota Lancers | 24-26, 15-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 13, 2023 5:00pm | Daniel McIntyre Maroons | vs | Mennonite Brethren Hawks | 25-15, 22-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 13, 2023 5:00pm | Dakota Lancers | vs | Mennonite Brethren Hawks | 26-24, 25-15 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 13, 2023 5:00pm | Vincent Massey (Wpg) Trojans | vs | Lord Selkirk Royals | 25-18, 25-20 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 13, 2023 5:00pm | Garden City Gophers | vs | Steinbach Regional Sabres | 22-25, 12-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 13, 2023 5:00pm | Garden City Gophers | vs | Glenlawn Lions | 15-25, 14-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 13, 2023 5:00pm | Linden Christian Wings | vs | Steinbach Regional Sabres | 18-25, 16-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 13, 2023 5:00pm | Linden Christian Wings | vs | Glenlawn Lions | 16-25, 25-23 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 13, 2023 5:00pm | Steinbach Regional Sabres | vs | Glenlawn Lions | 22-25, 25-15 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 13, 2023 5:00pm | River East Kodiaks | vs | St. Paul's (Wpg) Crusaders | 25-18, 27-26 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 13, 2023 5:00pm | River East Kodiaks | vs | Jeanne-Sauve Olympiens | 25-17, 25-18 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 13, 2023 5:00pm | River East Kodiaks | vs | Gabrielle-Roy Les Roys | 25-16, 20-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 13, 2023 5:00pm | St. Paul's (Wpg) Crusaders | vs | Jeanne-Sauve Olympiens | 25-21, 25-23 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 13, 2023 5:00pm | St. Paul's (Wpg) Crusaders | vs | Gabrielle-Roy Les Roys | 25-17, 25-22 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 13, 2023 5:00pm | Jeanne-Sauve Olympiens | vs | Gabrielle-Roy Les Roys | 19-25, 22-25 | V Boys | Round Robin 1 | |||
Oct 13, 2023 5:00pm | Garden City Gophers | vs | Linden Christian Wings | 19-25, 25-18 | V Boys | Round Robin 1 |