Ste Rose Varsity Girls Home Tournament
Sport
Volleyball
Gender
Girls
Dates
Nov 3–4, 2023
School Year
2023/2024
Host School
Convener(s)
Greg Anstett
Contact Name
Greg Anstett
Contact Email
Contact Phone
Welcome
Livestream Friday- https://www.youtube.com/watch?v=Eo-yGiX47ec
Â
Ste Rose School Athletics on Youtube for livestreamÂ
Round-Robin
Pool 1 | Teulon Saints | Ste. Rose Celtics | William Morton Warriors | Glenella Eagles | Winnipegosis Lakers | W-L | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Teulon Saints | 11-25, 12-25 | 25-22, 25-17 | 25-18, 25-9 | 25-20, 25-16 | 6-2 | 2 | |
Ste. Rose Celtics | 25-11, 25-12 | 26-27, 25-17 | 25-23, 23-9 | 25-5, 25-22 | 7-1 | 1 | |
William Morton Warriors | 22-25, 17-25 | 27-26, 17-25 | 25-13, 25-6 | 25-10, 25-17 | 5-3 | 3 | |
Glenella Eagles | 18-25, 9-25 | 23-25, 9-23 | 13-25, 6-25 | 25-22, 23-25 | 1-7 | 4 | |
Winnipegosis Lakers | 20-25, 16-25 | 5-25, 22-25 | 10-25, 17-25 | 22-25, 25-23 | 1-7 | 5 |
Pool 2 | McCreary Mavericks | Ashern Cobras | Ebb and Flow Thunderbirds | Shoal Lake School Sharks | Rivers Rams | W-L | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|
McCreary Mavericks | 17-25, 19-25 | 20-25, 18-25 | 25-27, 25-18 | 12-25, 15-25 | 1-7 | 5 | |
Ashern Cobras | 25-17, 25-19 | 19-25, 25-11 | 25-20, 11-25 | 9-25, 11-25 | 4-4 | 2 | |
Ebb and Flow Thunderbirds | 25-20, 25-18 | 25-19, 11-25 | 23-25, 25-23 | 11-25, 7-25 | 4-4 | 3 | |
Shoal Lake School Sharks | 27-25, 18-25 | 20-25, 25-11 | 25-23, 23-25 | 18-25, 6-25 | 3-5 | 4 | |
Rivers Rams | 25-12, 25-15 | 25-9, 25-11 | 25-11, 25-7 | 25-18, 25-6 | 8-0 | 1 |
Bracket
Teulon Saints AA Varsity Girls VolleyballMcCreary Mavericks A Varsity Girls VolleyballSte. Rose Celtics A Varsity Girls VolleyballAshern Cobras AA Varsity Girls VolleyballWilliam Morton Warriors AA Varsity Girls VolleyballEbb and Flow Thunderbirds AA Varsity Girls VolleyballShoal Lake School Sharks A Varsity Girls VolleyballRivers Rams A Varsity Girls VolleyballGlenella Eagles A Varsity Girls VolleyballWinnipegosis Lakers AA Varsity Girls Volleyball
Games
Date & Time | Visiting | Home | Result | Venue | Gender | Type | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nov 4, 2023 3:30pm | Ste. Rose Celtics | vs | Rivers Rams | 25-23, 25-15 | 1st Place | V Girls | Bracket | ||
Nov 4, 2023 2:30pm | Teulon Saints | vs | William Morton Warriors | 25-17, 25-20 | Loser of Game 5 vs Loser of Game 6 (3rd) | V Girls | Bracket | ||
Nov 4, 2023 1:30pm | Ebb and Flow Thunderbirds | vs | Ashern Cobras | 19-25, 16-25 | Loser game 1 vs loser game 2 (5th) | V Girls | Bracket | ||
Nov 4, 2023 12:00pm | McCreary Mavericks | vs | Winnipegosis Lakers | 25-14, 25-18 | Court 1- Winner of game 3 vs winner of game 4 (7th) | V Girls | Bracket | ||
Nov 4, 2023 12:00pm | Shoal Lake School Sharks | vs | Glenella Eagles | 25-15, 27-25 | 7th Place | V Girls | Bracket | ||
Nov 4, 2023 11:00am | Teulon Saints | vs | Rivers Rams | 15-25, 25-23, 8-15 | Court 2- 1st in B vs Winner of game 1 (game 5) | V Girls | Bracket | ||
Nov 4, 2023 11:00am | William Morton Warriors | vs | Ste. Rose Celtics | 15-25, 18-25 | Court - 1st in A vs Winner of Game 2 | V Girls | Bracket | ||
Nov 4, 2023 10:00am | Glenella Eagles | vs | McCreary Mavericks | 28-26, 25-19 | 4th in A vs 5th in B (game 3) | V Girls | Bracket | ||
Nov 4, 2023 10:00am | Shoal Lake School Sharks | vs | Winnipegosis Lakers | 25-9, 25-10 | 4th in B vs 5th in A (Game 4) | V Girls | Bracket | ||
Nov 4, 2023 9:00am | Teulon Saints | vs | Ebb and Flow Thunderbirds | 25-11, 25-11 | Court 1- 2nd in A vs 3rd in B (game 1) | V Girls | Bracket | ||
Nov 4, 2023 9:00am | Ashern Cobras | vs | William Morton Warriors | 14-25, 5-25 | Court 1- 2nd in B vs 3rd in A (game 2) | V Girls | Bracket | ||
Nov 3, 2023 7:30pm | Ste. Rose Celtics | vs | Glenella Eagles | 25-23, 23-9 | Court 1 | V Girls | Round Robin 1 | ||
Nov 3, 2023 7:30pm | Ashern Cobras | vs | Ebb and Flow Thunderbirds | 19-25, 25-11 | Court 2 | V Girls | Round Robin 1 | ||
Nov 3, 2023 6:40pm | Shoal Lake School Sharks | vs | Rivers Rams | 18-25, 6-25 | Court 2 | V Girls | Round Robin 1 | ||
Nov 3, 2023 6:40pm | Teulon Saints | vs | Ste. Rose Celtics | 11-25, 12-25 | Court 1 | V Girls | Round Robin 1 | ||
Nov 3, 2023 5:50pm | William Morton Warriors | vs | Winnipegosis Lakers | 25-10, 25-17 | Court 1 | V Girls | Round Robin 1 | ||
Nov 3, 2023 5:50pm | McCreary Mavericks | vs | Ashern Cobras | 17-25, 19-25 | Court 2 | V Girls | Round Robin 1 | ||
Nov 3, 2023 5:00pm | Ebb and Flow Thunderbirds | vs | Rivers Rams | 11-25, 7-25 | Court 2 | V Girls | Round Robin 1 | ||
Nov 3, 2023 5:00pm | Teulon Saints | vs | Glenella Eagles | 25-18, 25-9 | Court 1 | V Girls | Round Robin 1 | ||
Nov 3, 2023 4:10pm | Glenella Eagles | vs | Winnipegosis Lakers | 25-22, 23-25 | Court 1 | V Girls | Round Robin 1 | ||
Nov 3, 2023 4:10pm | Ebb and Flow Thunderbirds | vs | Shoal Lake School Sharks | 23-25, 25-23 | Court 2 | V Girls | Round Robin 1 | ||
Nov 3, 2023 3:20pm | McCreary Mavericks | vs | Rivers Rams | 12-25, 15-25 | Court 2 | V Girls | Round Robin 1 | ||
Nov 3, 2023 3:20pm | Teulon Saints | vs | William Morton Warriors | 25-22, 25-17 | Court 1 | V Girls | Round Robin 1 | ||
Nov 3, 2023 2:30pm | Ashern Cobras | vs | Shoal Lake School Sharks | 25-20, 11-25 | Court 2 | V Girls | Round Robin 1 | ||
Nov 3, 2023 2:30pm | Ste. Rose Celtics | vs | Winnipegosis Lakers | 25-5, 25-22 | Court 1 | V Girls | Round Robin 1 | ||
Nov 3, 2023 1:40pm | McCreary Mavericks | vs | Shoal Lake School Sharks | 25-27, 25-18 | Court 2 | V Girls | Round Robin 1 | ||
Nov 3, 2023 1:40pm | William Morton Warriors | vs | Glenella Eagles | 25-13, 25-6 | Court 1 | V Girls | Round Robin 1 | ||
Nov 3, 2023 12:50pm | Ashern Cobras | vs | Rivers Rams | 9-25, 11-25 | Court 2 | V Girls | Round Robin 1 | ||
Nov 3, 2023 12:50pm | Teulon Saints | vs | Winnipegosis Lakers | 25-20, 25-16 | Court 1 | V Girls | Round Robin 1 | ||
Nov 3, 2023 12:00pm | McCreary Mavericks | vs | Ebb and Flow Thunderbirds | 20-25, 18-25 | Court 2 | V Girls | Round Robin 1 | ||
Nov 3, 2023 12:00pm | Ste. Rose Celtics | vs | William Morton Warriors | 26-27, 25-17 | Court 1 | V Girls | Round Robin 1 |