MBCI Varsity Girls Volleyball Tournament
Sport
Volleyball
Gender
Girls
Dates
Oct 6–7, 2023
School Year
2023/2024
Host School
Convener(s)
Brian Plett
Contact Name
Brian Plett
Contact Email
Contact Phone
Welcome
The final Playoff results are attached as a PDF
Round-Robin
Pool 1 | J.H. Bruns Broncos | Jeanne-Sauve Olympiens | Transcona Titans | Westwood Warriors | Faith Academy Lightning | W-L | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|
J.H. Bruns Broncos | 13-25, 14-24 | 25-23, 27-25 | 25-23, 27-25 | 25-16, 25-20 | 6-2 | 2 | |
Jeanne-Sauve Olympiens | 25-13, 24-14 | 25-10, 25-13 | 23-25, 25-23 | 25-20, 25-17 | 7-1 | 1 | |
Transcona Titans | 23-25, 25-27 | 10-25, 13-25 | 14-25, 25-17 | 25-21, 15-15 | 2-6 | 5 | |
Westwood Warriors | 23-25, 25-27 | 25-23, 23-25 | 25-14, 17-25 | 14-25, 22-25 | 2-6 | 4 | |
Faith Academy Lightning | 16-25, 20-25 | 20-25, 17-25 | 21-25, 15-15 | 25-14, 25-22 | 3-5 | 3 |
Pool 2 | Sisler Spartans | Vincent Massey (Wpg) Trojans | Dakota Lancers | Mennonite Brethren Hawks MBCI Varsity girls | W-L | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|
Sisler Spartans | 21-25, 25-18 | 22-25, 25-22 | 25-23, 25-22 | 4-2 | 1 | |
Vincent Massey (Wpg) Trojans | 25-21, 18-25 | 25-19, 20-25 | 25-20, 19-18 | 4-2 | 2 | |
Dakota Lancers | 25-22, 22-25 | 19-25, 25-20 | 21-25, 25-27 | 2-4 | 4 | |
Mennonite Brethren Hawks MBCI Varsity girls | 23-25, 22-25 | 20-25, 18-19 | 25-21, 27-25 | 2-4 | 3 |
Pool 3 | Lorette Scorpions | Miles Macdonell Buckeyes | Linden Christian Wings | Steinbach Regional Sabres | Maples | W-L | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Lorette Scorpions | 14-25, 23-25 | 21-25, 21-25 | 14-25, 15-25 | 22-25, 27-25 | 1-7 | 5 | |
Miles Macdonell Buckeyes | 25-14, 25-23 | 14-25, 23-22 | 19-25, 20-25 | 25-21, 25-17 | 5-3 | 2 | |
Linden Christian Wings | 25-21, 25-21 | 25-14, 22-23 | 25-27, 26-28 | 25-10, 22-25 | 4-4 | 3 | |
Steinbach Regional Sabres | 25-14, 25-15 | 25-19, 25-20 | 27-25, 28-26 | 25-17, 25-21 | 8-0 | 1 | |
Maples | 25-22, 25-27 | 21-25, 17-25 | 10-25, 25-22 | 17-25, 21-25 | 2-6 | 4 |
Pool 4 | Dauphin Clippers | Garden City Gophers | Westgate Wings | Lord Selkirk Royals | Glenlawn Lions | W-L | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Dauphin Clippers | 22-25, 25-23 | 28-26, 13-24 | 16-25, 23-25 | 25-15, 26-24 | 4-4 | 3 | |
Garden City Gophers | 25-22, 23-25 | 18-25, 21-25 | 18-25, 12-25 | 25-22, 22-25 | 2-6 | 4 | |
Westgate Wings | 26-28, 24-13 | 25-18, 25-21 | 19-25, 28-26 | 25-16, 25-11 | 6-2 | 2 | |
Lord Selkirk Royals | 25-16, 25-23 | 25-18, 25-12 | 25-19, 26-28 | 25-16, 25-13 | 7-1 | 1 | |
Glenlawn Lions | 15-25, 24-26 | 22-25, 25-22 | 16-25, 11-25 | 16-25, 13-25 | 1-7 | 5 |
Bracket
Lorette Scorpions AAA Varsity Girls VolleyballMiles Macdonell Buckeyes AAAA Varsity Girls VolleyballSisler Spartans AAAA Varsity Girls VolleyballDauphin Clippers AAA Varsity Girls VolleyballGarden City Gophers AAAA Varsity Girls VolleyballWestgate Wings AAA Varsity Girls VolleyballLinden Christian Wings AAA Varsity Girls VolleyballVincent Massey (Wpg) Trojans AAAA Varsity Girls VolleyballLord Selkirk Royals AAAA Varsity Girls VolleyballJ.H. Bruns Broncos AAAA Varsity Girls VolleyballSteinbach Regional Sabres AAAA Varsity Girls VolleyballDakota Lancers AAAA Varsity Girls VolleyballMennonite Brethren Hawks MBCI Varsity girls AAA Varsity Girls VolleyballGlenlawn Lions AAAA Varsity Girls VolleyballJeanne-Sauve Olympiens AAAA Varsity Girls VolleyballMaples AAAA Varsity Girls VolleyballTranscona Titans AAAA Varsity Girls VolleyballWestwood Warriors AAAA Varsity Girls VolleyballFaith Academy Lightning AAA Varsity Girls Volleyball
Games
Date & Time | Visiting | Home | Result | Venue | Gender | Type | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Oct 7, 2023 5:00pm | Dauphin Clippers | vs | Linden Christian Wings | 12-25, 9-25 | V Girls | Bracket | |||
Oct 7, 2023 5:00pm | Miles Macdonell Buckeyes | vs | Westgate Wings | 19-25, 15-25 | V Girls | Bracket | |||
Oct 7, 2023 5:00pm | Westwood Warriors | vs | Sisler Spartans | 25-18, 18-25, 15-13 | V Girls | Bracket | |||
Oct 7, 2023 5:00pm | Steinbach Regional Sabres | vs | Garden City Gophers | 25-11, 25-22 | V Girls | Bracket | |||
Oct 7, 2023 5:00pm | Mennonite Brethren Hawks | vs | Faith Academy Lightning | 25-18, 25-16 | V Girls | Bracket | |||
Oct 7, 2023 5:00pm | J.H. Bruns Broncos | vs | Vincent Massey (Wpg) Trojans | 11-25, 16-25 | V Girls | Bracket | |||
Oct 7, 2023 5:00pm | Jeanne-Sauve Olympiens | vs | Linden Christian Wings | 17-25, 25-17, 15-10 | V Girls | Bracket | |||
Oct 7, 2023 5:00pm | Westgate Wings | vs | Westwood Warriors | 25-9, 25-23 | V Girls | Bracket | |||
Oct 7, 2023 5:00pm | Dakota Lancers | vs | Jeanne-Sauve Olympiens | 17-25, 13-24 | V Girls | Bracket | |||
Oct 7, 2023 5:00pm | Maples | vs | Lord Selkirk Royals | 14-25, 8-25 | V Girls | Bracket | |||
Oct 7, 2023 5:00pm | Vincent Massey (Wpg) Trojans | vs | Lord Selkirk Royals | 10-25, 23-25 | V Girls | Bracket | |||
Oct 7, 2023 5:00pm | Steinbach Regional Sabres | vs | Lord Selkirk Royals | 18-25, 25-22, 11-15 | V Girls | Bracket | |||
Oct 7, 2023 5:00pm | Jeanne-Sauve Olympiens | vs | Westgate Wings | 25-15, 23-25, 15-11 | V Girls | Bracket | |||
Oct 7, 2023 5:00pm | Jeanne-Sauve Olympiens | vs | Lord Selkirk Royals | 25-19, 25-13 | V Girls | Bracket | |||
Oct 7, 2023 5:00pm | Lorette Scorpions | vs | Dakota Lancers | 25-18, 20-25, 9-15 | V Girls | Bracket | |||
Oct 7, 2023 5:00pm | Westwood Warriors | vs | Glenlawn Lions | 25-11, 25-23 | V Girls | Bracket | |||
Oct 7, 2023 5:00pm | Maples | vs | Transcona Titans | 25-18, 25-23 | V Girls | Bracket | |||
Oct 7, 2023 5:00pm | Steinbach Regional Sabres | vs | Mennonite Brethren Hawks | 25-13, 25-23 | V Girls | Bracket | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | Lorette Scorpions | vs | Linden Christian Wings | 21-25, 21-25 | V Girls | Round Robin 1 | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | Lorette Scorpions | vs | Miles Macdonell Buckeyes | 14-25, 23-25 | V Girls | Round Robin 1 | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | Dakota Lancers | vs | Mennonite Brethren Hawks | 21-25, 25-27 | V Girls | Round Robin 1 | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | Vincent Massey (Wpg) Trojans | vs | Mennonite Brethren Hawks | 25-20, 19-18 | V Girls | Round Robin 1 | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | Vincent Massey (Wpg) Trojans | vs | Dakota Lancers | 25-19, 20-25 | V Girls | Round Robin 1 | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | Sisler Spartans | vs | Mennonite Brethren Hawks | 25-23, 25-22 | V Girls | Round Robin 1 | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | Sisler Spartans | vs | Dakota Lancers | 22-25, 25-22 | V Girls | Round Robin 1 | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | Sisler Spartans | vs | Vincent Massey (Wpg) Trojans | 21-25, 25-18 | V Girls | Round Robin 1 | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | J.H. Bruns Broncos | vs | Jeanne-Sauve Olympiens | 13-25, 14-24 | V Girls | Round Robin 1 | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | Transcona Titans | vs | Faith Academy Lightning | 25-21, 15-15 | V Girls | Round Robin 1 | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | Transcona Titans | vs | Westwood Warriors | 14-25, 25-17 | V Girls | Round Robin 1 | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | Jeanne-Sauve Olympiens | vs | Faith Academy Lightning | 25-20, 25-17 | V Girls | Round Robin 1 | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | Jeanne-Sauve Olympiens | vs | Westwood Warriors | 23-25, 25-23 | V Girls | Round Robin 1 | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | Jeanne-Sauve Olympiens | vs | Transcona Titans | 25-10, 25-13 | V Girls | Round Robin 1 | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | J.H. Bruns Broncos | vs | Faith Academy Lightning | 25-16, 25-20 | V Girls | Round Robin 1 | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | J.H. Bruns Broncos | vs | Westwood Warriors | 25-23, 27-25 | V Girls | Round Robin 1 | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | J.H. Bruns Broncos | vs | Transcona Titans | 25-23, 27-25 | V Girls | Round Robin 1 | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | Westwood Warriors | vs | Faith Academy Lightning | 14-25, 22-25 | V Girls | Round Robin 1 | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | Lord Selkirk Royals | vs | Glenlawn Lions | 25-16, 25-13 | V Girls | Round Robin 1 | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | Westgate Wings | vs | Glenlawn Lions | 25-16, 25-11 | V Girls | Round Robin 1 | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | Garden City Gophers | vs | Glenlawn Lions | 25-22, 22-25 | V Girls | Round Robin 1 | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | Dauphin Clippers | vs | Glenlawn Lions | 25-15, 26-24 | V Girls | Round Robin 1 | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | Westgate Wings | vs | Lord Selkirk Royals | 19-25, 28-26 | V Girls | Round Robin 1 | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | Garden City Gophers | vs | Lord Selkirk Royals | 18-25, 12-25 | V Girls | Round Robin 1 | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | Garden City Gophers | vs | Westgate Wings | 18-25, 21-25 | V Girls | Round Robin 1 | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | Dauphin Clippers | vs | Lord Selkirk Royals | 16-25, 23-25 | V Girls | Round Robin 1 | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | Lorette Scorpions | vs | Steinbach Regional Sabres | 14-25, 15-25 | V Girls | Round Robin 1 | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | Dauphin Clippers | vs | Garden City Gophers | 22-25, 25-23 | V Girls | Round Robin 1 | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | Steinbach Regional Sabres | vs | Maples | 25-17, 25-21 | V Girls | Round Robin 1 | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | Linden Christian Wings | vs | Maples | 25-10, 22-25 | V Girls | Round Robin 1 | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | Linden Christian Wings | vs | Steinbach Regional Sabres | 25-27, 26-28 | V Girls | Round Robin 1 | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | Miles Macdonell Buckeyes | vs | Maples | 25-21, 25-17 | V Girls | Round Robin 1 | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | Miles Macdonell Buckeyes | vs | Steinbach Regional Sabres | 19-25, 20-25 | V Girls | Round Robin 1 | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | Miles Macdonell Buckeyes | vs | Linden Christian Wings | 14-25, 23-22 | V Girls | Round Robin 1 | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | Lorette Scorpions | vs | Maples | 22-25, 27-25 | V Girls | Round Robin 1 | |||
Oct 6, 2023 5:00pm | Dauphin Clippers | vs | Westgate Wings | 28-26, 13-24 | V Girls | Round Robin 1 |